Ornitologiczne obserwacje uczniów kl. VIII.
- 07.03.2022 15:07
Czy w Ściechowie są sikory? Co sikory robią zimą?
Sikorka mała z żółtym brzuszkiem
każdego dnia cieszy się małym okruszkiem
bystrymi oczkami zagląda mi w okno, a ja patrzę na nią
jak piórka jej mokną
i wcale nie daję jej chleba bo po prostu wiem, że tak trzeba.
To już kolejna edycja konkursu ornitologicznego organizowanego przez najbliższy nam terytorialnie Park Narodowy Ujście Warty. Po etapie szkolnym nasza trójka: Zosia Kolasińska, Aleksander Wysoczański oraz Szymon Klóska zakwalifikowała się do kolejnego etapu.
W tym roku mieliśmy za zadanie obserwować sikory. Początkowo jednomyślnie stwierdziliśmy, że nie będzie to trudne zadanie, bo przecież sikorki są najbardziej charakterystyczne zimową porą w ogrodach. Jak się okazało zadanie wcale nie było takie proste.
Praca badawcza, rozpoczęła się serią przygotowań. Na tym etapie czytaliśmy informacje o sikorkach, ich upodobaniach i smakołykach. Baczniej obserwowaliśmy teren wokół naszych domów, aby zobaczyć choć jedną żółtą główkę i podążać za nią. W kolejnym etapie naszej pracy badawczej szukaliśmy miejsca obserwacji, które dobrze przygotowaliśmy. Co do wyboru miejsca byliśmy jednogłośni, z racji zamieszkiwania dwóch chłopców z naszej ornitologicznej drużyny. Wybór padł na Ściechów. Wspólnie przygotowaliśmy karmniki i ptasie smakołyki. Ferie okazały się najlepszym terminem na prowadzenie obserwacji. Systematycznie trzy razy w ciągu dnia podglądaliśmy nasze lokalne sikory i pisaliśmy raport z obserwacji. Po pierwszych kilku dniach udało nam się zauważyć, że nie jest łatwo fotografować sikorki w ich naturalnym środowisku. Obserwowaliśmy ich zachowania o różnych godzinach i w różnych warunkach pogodowych. Staraliśmy się odnaleźć ich kryjówki przed zimnem. Sikory są bardzo interesujące, zwinne i dość szybkie. Potrafią działać w grupie. Zaobserwowaliśmy, że Sikory jedzą codziennie o bardzo zbliżonych porach i starają się do karmnika podlatywać w mniejszych grupkach. Zebraliśmy dużo zdjęć, informacji i ciekawostek na ich temat, które umieściliśmy w konkursowej prezentacji. Jedną z ciekawostek jest to, że sikorki zaliczane są do jednych z inteligentniejszych ptaków. Dowiedziono, że potrafią zapamiętywać różne rzeczy. Dzięki tej umiejętności i obserwacji potrafią odnajdywać miejsca magazynowania pokarmów robione przez inne ptaki czy zwierzęta. Na terenie Ściechowa udało nam się zobaczyć cztery gatunki sikorek. Najpopularniejsze na naszym terenie są sikorki bogatki oraz modraszki, trudniej jest dostrzec czubatki i czarnogłówki.
Przed nami jeszcze etap prezentacji naszej pracy, ale możemy stwierdzić, że obserwowanie ptaków to wciągające i uspokajające zajęcie.
Zosia Kolasińska
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły