Aktualności

    • 80 lat Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Ściechowie
      • 80 lat Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Ściechowie

      • 22.06.2026 21:55
      • 12 czerwca 2026 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Ściechowie odbyły się uroczyste obchody 80-lecia istnienia szkoły. Było to wyjątkowe święto całej społeczności szkolnej – uczniów, absolwentów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz mieszkańców Ściechowa.
         
      • Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Wójt Gminy Lubiszyn Pan Artur Terlecki oraz: przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących ze szkołą.

        W uroczystości uczestniczyły także poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Ściechowie, Szkoły Podstawowej w Baczynie oraz Szkoły Podstawowej w Lubnie.

        Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od uroczystego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły, Pani Elżbieta Kuś, która przybliżyła zebranym historię placówki, przypomniała najważniejsze wydarzenia z jej dziejów oraz sylwetkę patrona szkoły – Tadeusza Kościuszki, bohatera narodowego i symbolu patriotyzmu, odwagi oraz troski o dobro wspólne. Kolejnym punktem uroczystości były przemówienia zaproszonych gości, którzy podkreślali znaczenie szkoły w życiu lokalnej społeczności oraz składali gratulacje i życzenia z okazji pięknego jubileuszu.

        Szczególnie podniosłym momentem było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej 80-lecie szkoły, którego dokonali Dyrektor Szkoły Pani Elżbieta Kuś oraz Wójt Gminy Lubiszyn Pan Artur Terlecki.

        Podczas obchodów minutą ciszy uczczono pamięć nauczycieli i pracowników szkoły, którzy przez lata współtworzyli jej historię, a których nie ma już wśród nas.

        Oficjalną część uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu szkoły.

        Następnie zgromadzeni goście obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez uczniów i absolwentów szkoły. Motywem przewodnim programu było hasło „Szkoła – nasz drugi dom”. Występy ukazywały szkołę jako miejsce nauki, przyjaźni, wspomnień, wzajemnego wsparcia oraz budowania relacji międzyludzkich. Program artystyczny przeplatały wspomnienia absolwentów, scenki z życia szkoły, występy taneczne uczniów klas młodszych, przygotowane we współpracy ze Szkołą Tańca Hajdasz, występ Zosi Kurowskiej, która zaprezentowała swoje umiejętności gry na gitarze elektrycznej  oraz wzruszające refleksje o roli szkoły w życiu kolejnych pokoleń mieszkańców Ściechowa. Uroczystość prowadzili: Borys Łęcki – uczeń klasy II, Martyna Nikodem – uczennica klasy VIII, Dawid Radomski – absolwent szkoły z roku szkolnego 2016/2017.

        Na jubileusz przybyło wielu absolwentów reprezentujących różne pokolenia. Spotkanie stało się okazją do wspomnień, rozmów oraz ponownego spotkania po latach. Nie brakowało chwil wzruszenia, radości i dumy z historii szkoły. Wielu gości podkreślało, że nasza szkoła była i nadal pozostaje miejscem wyjątkowym – drugim domem dla kolejnych pokoleń uczniów.

        Z okazji jubileuszu 80-lecia szkoły zaproszeni goście otrzymali pamiątkową Monografię Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Ściechowie, wydaną specjalnie na tę okoliczność.

        Obchody 80-lecia były nie tylko okazją do przypomnienia bogatej historii szkoły, ale także do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy przez osiem dekad tworzyli jej wyjątkowy charakter. Jubileusz pokazał, że szkoła to nie tylko budynek – to przede wszystkim ludzie, wspomnienia i wartości, które pozostają z nami na całe życie.

      • Wróć do listy artykułów