Inspirujące projekty edukacyjne w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
- 23.11.2023 16:49
- W ramach realizacji zadań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie naszej szkoły od klasy I do VIII zaangażowali się w fascynujące projekty edukacyjne, wykorzystując księgozbiory naszej biblioteki szkolnej. To innowacyjne podejście do nauki nie tylko rozwijało umiejętności czytelnicze, ale również pobudzało wyobraźnię, kreatywność i umiejętność współpracy.
Klasa I - VIII: Książkowe Inspiracje w akcji
Klasa III: "Dziewczynka z Parku" - Kolorowanka Kowalika Andzi. Uczniowie klasy III stworzyli kolorowankę pt. "Kowalik Andzi" na podstawie książki "Dziewczynka z parku". To nie tylko zabawa kolorami, ale również głębsze zrozumienie treści i rozwijanie umiejętności plastycznych.
Klasa II: "Jesień liścia Jasia" - Plakatowy świat Jasia. Klasy II wzięły udział w projekcie, w którym stworzyły plakat ilustrujący przygody Jasia z książki "Jesień liścia Jasia".
Klasa IV: Tworzenie Własnej Książki inspirowanej opowiadaniem z "Akademii pana Kleksa". Na podstawie opowiadania Adasia Niezgódki z "Akademii pana Kleksa", uczniowie klasy IV stworzyli własną książkę, rozwijając nie tylko umiejętność pisania, ale również kreatywność w tworzeniu opowieści.
Klasa V: Lapbook z "Bracia Lwie Serce" - Cudowny Świat Fantazji. Uczniowie klasy V stworzyli fascynujący lapbook na podstawie lektury "Bracia Lwie Serce". Ujęli tam podstawowe informacje o książce, a ponadto zajęli się takimi pojęciami jak człowieczeństwo czy braterstwo.
Klasa VI: Makieta Hogwartu - Przygoda w Świecie Magii. Klasa VI wzięła udział w projekcie, w którym stworzono imponującą makietę Hogwartu, inspirowaną światem znanym z serii "Harry Potter". To nie tylko wyraz kreatywności, ale również rozwijanie umiejętności pracy zespołowej.
Klasa VII: Plakatowa Wystawa "Hobbit, czyli tam i z powrotem" - Podróż do Krainy Fantazji. Uczniowie klasy VII przygotowali wystawę plakatów, ukazując różnorodność krain w książce "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Krainy przedstawione zostały tak, aby oddać nastrój jaki w nich panował.
Klasa VIII: Dowolny Temat z lektury "Pan Tadeusz". Nasi ósmoklasiści wybrali różnorodne tematy z "Pana Tadeusza", prezentując je w dowolnej formie. Śledztwo w sprawie zabójstwa Stolnika Horeszki, folder turystyczny Soplicowa czy analiza obyczajów w książce .
Wszystkie projekty zostały zaprezentowane podczas szkolnej wystawy, gdzie uczniowie mieli okazję dzielić się swoimi doświadczeniami i twórczym podejściem do literatury. Te inspirujące projekty nie tylko zwiększyły zainteresowanie czytaniem, ale również miały na celu podkreślenie roli czytelnictwa w życiu uczniów. Poprzez zaangażowanie w różnorodne aktywności związane z literaturą, uczniowie zdobywali nowe umiejętności, rozwijali wyobraźnię i kreatywność, pracę zespołową czy komunikację. W ten sposób pragnęliśmy zachęcić młodych czytelników do regularnego sięgania po książki oraz dostrzeżenia, jaką ważną rolę odgrywa czytanie w ich życiu.
Działania podejmowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa miały na celu nie tylko poszerzanie wiedzy uczniów, ale także budowanie zdolności analitycznego myślenia i krytycznego spojrzenia na świat. Literatura stawała się nie tylko narzędziem przekazu wiedzy, lecz także źródłem inspiracji do tworzenia i dzielenia się własnymi myślami.
Warto również podkreślić, że w ramach programu zorganizowane zostały spotkania z rodzicami uczniów niektórych klas. Podkreślono na nich istotną rolę czytania w rozwoju intelektualnym i emocjonalnym dzieci. Rodzice otrzymali informacje dotyczące korzyści płynących z codziennego czytania, a także o tym, jak aktywnie wspierać swoje dzieci w rozwijaniu pasji czytelniczych.
Wierzymy, że wspólna praca szkoły, uczniów i rodziców nad rozwijaniem czytelnictwa stworzy trwałe fundamenty dla pełnego rozwoju uczniów, pozwalając im nie tylko zdobywać wiedzę, ale także czerpać radość i inspirację z magicznego świata książek.
Początek formularza
Dół formularza
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły