Dzień Bezpiecznego Internetu
- 09.02.2021 18:08
- We wtorek, 9 lutego, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Dzień Bezpiecznego internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą tego dnia jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym.
W tym roku uczniowie mieli za zadanie przygotowanie plakatów, promujących zasady netykiety oraz bezpieczeństwa w internecie. Temat bezpieczeństwa w przestrzeni online poruszany został przez wychowawców podczas godzin wychowawczych.
Coraz więcej z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonu, komputera czy tabletu. Służą nam do komunikowania się ze znajomymi, sprawdzania wiadomości, słuchania muzyki, oglądania filmów, poszerzania wiedzy, jako forma rozrywki czy robienia zakupów. Jednocześnie coraz więcej osób bije na alarm o zgubnych skutkach nadużywania różnego rodzaju ekranów, a im młodsze pokolenia tym robi się gorzej. Nastolatki spędzają coraz więcej czasu w internecie, coraz mniejsze dzieci mają dostęp do telefonów.
Trochę statystyki
Według Ogólnopolskiego badania „Młodzi cyfrowi” (2019):
- co 10 uczeń korzysta z telefonu cały czas
- 1/3 nastolatków ocenia siebie, jako osobę uzależnioną od mediów społecznościowych
- co piąty uczeń przyznaje, że to, co publikuje w mediach społecznościowych jest niezgodne z prawdą
- co czwarta osoba postrzega siebie jako fonoholika (osobę uzależnioną od telefonu komórkowego)
- ¼ badanych rezygnuje ze snu na rzecz korzystania ze smartfona, jednocześnie czuje się przeładowana informacjami
- połowa młodzieży czuje wewnętrzną potrzebę natychmiastowej reakcji na wiadomości w telefonie i sieci
Z kolei jak podaje ogólnopolski raport badania uczniów „Nastolatki 3.0” (2019):
- większość respondentów podaje, że korzysta z internetu kilka godzin dziennie (od 2 do 4 – 27%, od 4 do 6 – 23%)
- jako najczęstsze formy aktywności w internecie wskazują słuchanie muzyki, oglądanie seriali i filmów oraz kontakt ze znajomymi
- 94% nastolatków wskazuje telefon jako najczęstsze narzędzie do korzystania z internetu
- najczęściej publikowane treści w mediach społecznościowych to zdjęcia i filmy z własnym wizerunkiem
Rok 2020, nie przyniósł poprawy w powyższych statystykach, a wręcz je pogorszył. Chcąc, nie chcąc każde dziecko musi spędzać kilka godzin przed komputerem, aby móc uczestniczyć w edukacji zdalnej. Po lekcjach, często młodzież zostaje przed ekranem komputera bądź zmienia go na smartfona i tak sprawia, że jego dzień upływa na życiu w wirtualnym świecie.
Warto to zmienić i zamienić telefon na książkę, lub czas spędzony online przeznaczyć na rozwijanie zainteresowań czy wspólne rodzinne spotkanie przy grze planszowej.
Monika Listowska
Pedagog
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły