O szkole
- 26.01.2021 16:09
- Szkoła w Ściechowie istnieje od 1945 roku. Obecnie nosi nazwę "Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki". Jesteśmy szkołą z 70 - letnim dorobkiem i tradycją, która wychowała kilka pokoleń. Od 10 lat patronem jest Tadeusz Kościuszko, a szkoła posiada sztandar i hymn.
Szkoła w Ściechowie istnieje nieprzerwanie od 3 września 1945 roku w budynku wybudowanym w 1906 r. Na początku były dwie izby lekcyjne z najwyższą klasą IV i jednym nauczycielem panem Januszem Nowakiem, który jednocześnie pełnił funkcję kierownika.
W latach 1946 - 1948 szkołą kierował pan Wacław Żeźniewski, po nim funkcję objął pan Jan Wojtkowiak. Od 1949 roku przekształcono ją w siedmioklasową, a kierownictwo powierzono panu Stanisławowi Marcinkiewiczowi. W 1953 roku w szkole pracowało już pięciu nauczycieli, a kierownikiem został pan Bronisław Furtan. Z jego inicjatywy dokonano rozbudowy szkoły o dalsze dwie izby lekcyjne i pokój nauczycielski.
W wyniku reformy oświatowej w roku szkolnym 1965/1966 szkołę przekształcono w ośmioklasową. Ponieważ systematycznie wzrastała liczba uczniów, rosła liczba etatów nauczycielskich i dlatego w 1966 roku, z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły pana Bronisława Furtana, podjęto decyzję o dalszej jej rozbudowie. Dzięki więzi społecznej i dobrym kontaktom szkoły ze środowiskiem oraz pomocy ówczesnych władz udało się tego dokonać w krótkim czasie i z pozytywnym rezultatem. Rozbudowę zakończono w 1970 roku. Wtedy szkoła posiadała już 10 izb lekcyjnych, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski oraz kuchnię. Kadra pedagogiczna liczyła 12 nauczycieli.
W wyniku reformy oświatowej do szkoły w Ściechowie uczęszczały, oprócz dzieci ze Ściechowa, Ściechówka i Chłopin, także z Gajewa i Mystek. Uczniowie byli dowożeni do szkoły, a po lekcjach, czekających na autobus, objęto opieką wychowawczą w świetlicy szkolnej. Ponadto większość uczniów korzystała z wydawanego przez szkolną kuchnię ciepłego posiłku. Po dokonanej rozbudowie warunki socjalne zdecydowanie poprawiły się, jednak nadal uciążliwością był brak sali gimnastycznej. Lekcje wychowania fizycznego odbywały się na boisku lub korytarzu szkolnym. W 1995 r. ówczesna dyrektor szkoły pani Grażyna Maślej wyszła z inicjatywą powołania Społecznego Komitetu Budowy Sali Gimnastycznej w Ściechowie. Na wniosek dyrektora szkoły, Komitetu Rodzicielskiego i Społecznego Komitetu Budowy Sali Gimnastycznej inwestycja została ujęta w planie budżetowym gminy Lubiszyn na rok 1996. Ze środków tych wykonano projekt, a rok później uzyskano pozwolenie na budowę i uzbrojono teren. W 1999 roku inwestycja została wpisana do Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Lubuskiego, a od roku 2000 w wysokości 1/3 wartości, była dofinansowana z Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu z dopłaty do stawek w grach liczbowych prowadzonych przez Totalizator Sportowy. Pozostałą kwotę pokryto z budżetu Gminy Lubiszyn. Prace odbywały się szybko i sprawnie. 27 września 2002 r. odbyło się uroczyste otwarcie sali gimnastycznej. Jednocześnie w wyniku reorganizacji gminnej sieci szkół w Ściechowie utworzono Zespół Szkół. Powiększył się obwód szkoły o młodzież gimnazjalną z Lubiszyna, Tarnowa, Brzeźna, Buszowa, Dzikowa, Stawu, Kozin, Podlesia, Smolin i Chocienia.
Młodzież z naszej szkoły zawsze godnie ją reprezentowała. Uczniowie odnosili sukcesy w sporcie i konkursach przedmiotowych. Szczególne osiągnięcia uzyskiwali podopieczni pana Edwarda Grzyba, wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego i opiekuna SKS-u. Były to wysokie miejsca w zawodach sportowych na szczeblu powiatu, województwa i kraju. Na podkreślenie zasługuje fakt stabilności kadry pedagogicznej. W 1991 roku po 38 latach kierowania placówką odszedł na emeryturę dyrektor Bronisław Furtan. Długoletnimi nauczycielami (30 lat pracy i więcej) byli: Aurelia Furtan, Jadwiga Izdebska, Maria Karpik, Edward Grzyb, Jadwiga Piskała, Janina Przybysz i Zofia Sobczak. Od 1991 roku funkcję dyrektora szkoły pełni Grażyna Maślej. Do szkoły uczęszcza przeciętnie 240 uczniów, a zajęcia prowadzi 19 nauczycieli. W szkole funkcjonują liczne organizacje, kółka przedmiotowe i kółka zainteresowań: Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło PCK, wolontariat, Szkolny Klub Młodego Europejczyka, koło ekologiczne, polonistyczne, teatralne, matematyczne, anglicystyczne, zajęcia sportowe. Organizujemy liczne wewnątrzszkolne imprezy sportowe i kulturalne takie jak: Dzień Patrona Szkoły, otrzęsiny pierwszoklasistów gimnazjum, uroczyste przyjęcie w poczet społeczności uczniowskiej uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, British Day - dzień języka angielskiego w szkole, Dzień Europejski - impreza na temat zwyczajów mieszkańców krajów należących do Unii Europejskiej, Dzień Sportu Szkolnego.
Co roku, od wielu lat, w szkole organizowany jest Międzygminny Turniej Przyrodniczy,oraz Festiwal Piosenki Bożonarodzeniowej. Uczniowie chętnie uczestniczą w różnego typu akcjach na rzecz środowiska: "Sprzątanie Świata", zbiórki surowców wtórnych, karmy dla zwierząt, funduszy na schronisko dla zwierząt i wielu akcjach charytatywnych np. "Góra Grosza". Dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i rodziców możemy poszczycić się wieloma sukcesami w nauce, sporcie i kulturze. Szkoła otwarta jest na współpracę z wieloma instytucjami: Urzędem Gminy w Lubiszynie, Radami Sołeckimi, parafią, GOPS - em. Największym sukcesem współpracy z Urzędem Gminy i parafią jest organizacja Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej, który odbywa się w naszej szkole od 2000 roku.
Galeria foto archiwum - zobacz.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły