Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- 16.10.2023 17:51
- Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Święto obchodzone jest corocznie 29 września. Wydarzenie to cieszy się szczególnie popularnością w przedszkolach i szkołach.
Święto to powstało z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z książkami. Głównym celem tego wydarzenia jest zachęcenie dzieci do obcowania z książkami.
Starsi czytają młodszym
Podczas Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w wielu szkołach uczniowie starszych klas czytają młodszym kolegom i koleżankom wybrane przez siebie utwory.
W szkole w Ściechowie taka akcja została przeprowadzona po raz pierwszy. Uczniowie klasy VI przygotowali krótka akademię, podczas której odczytano wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” i „Rzepka”, uczennica klasy III odczytała tekst „Wiersz na pocieszenie”, pani pedagog i polonista odczytały wierszyk „Ptasie radio”, a pani dyrektor fragment książki „Detektyw Lisek”, której autorką jest właśnie uczennica klasy III Zuzia Podkówka.
Uczestnicy – dzieci z zerówki, z klasy I,II i III podczas akademii zrobili długi pociąg, więc chyba nie było nudno.
Na zakończenie prowadzący Rafał z klasy VII z koleżankami z Emilią i Wiktorią odczytali plakat pt. „Dlaczego warto czytać?”, który wykonały uczennice z klasy V.
Czytanie książek jest bardzo ważne i nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć przygodę z książkami.
Regularne sięganie po książki przynosi wiele korzyści:
- wzbogaca słownictwo,
- poszerza wiedzę,
- rozbudza wyobraźnię,
- wspomaga pamięć,
- poprawia koncentrację,
- pozwala się zrelaksować.
Dzieciom bardzo spodobało się wspólne czytanie. W zerówce po powrocie do Sali nastąpił ciąg dalszy zakończony zajęciami plastycznymi, które dotyczyły treści przeczytanych tekstów.
A zatem zachęcamy wszystkich do czytania nie tylko podczas świąt. Już niebawem w szkole kolejna akcja Przerwa na czytanie a przed nami cały miesiąc październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Zapraszamy!
Anna Marciszewska i Wiesława Bazylak
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły