12. odsłona Narodowego Czytania w Szkole Podstawowej w Ściechowie.
- 14.09.2023 10:53
- Czytaną w tym roku książką była „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej.
W tym roku akcję w szkole w Ściechowie przygotowali uczniowie klasy VIII pod kierunkiem polonistyki Anny Marciszewskiej.
Sala została specjalnie przygotowana, ponieważ nagrany został film „Nadniemeńskie wspomnienia”. Oprawą techniczną zajmował się ks. Krzysztof Jarzynka. Wykorzystane zostały sprzęty z projektu Laboratoria Przyszłości.
Scenariusz został przygotowany przez Pracownię Edukacyjno-Artystyczna Skene, 2023.
Zakładał on odczytanie czterech fragmentów lektury „Nad Niemnem”.
Pierwszy fantastycznie odczytali Mateusz Mucha i Sebastian Mak jako Witold i Benedykt. Witold i jego ojciec Benedykt nie umieli się porozumieć. Benedykt rozmawiał z synem po odjeździe swojego szwagra, który oczekuje od niego oddania sporej kwoty pieniędzy.
Drugi fragment odczytała dyrektor szkoły pani Elżbieta Kuś i był to opis otoczenia chat chłopskich niedaleko Niemna.
Trzeci fragment dotyczył tego, że udzie są wszędzie tacy sami. Mają radosny i smutny czas, pracują, odpoczywają.
Justyna – główna bohaterka odkryła to samo. Pierwszy raz uczestniczyła w żniwach i przy okazji była świadkiem kłótni między kilkoma osobami. Gospodarze martwili się, że się zrazi i więcej nie przyjdzie do Bohatyrowiczów.
Ostatni fragment wyjaśniał młodym ludziom, ze trzeba szanować swoją przeszłość i pamiętać o swoich korzeniach, a była to rozmowa Zygmunta z Andrzejową – wdową po powstańcu styczniowym.
Całość spinał prowadzący, w role którego wcieliła się Zuzia Gołek. Zapraszała do studia osoby, a te wyjaśniały i omawiały najważniejsze informacje o książce i jej autorce.
Wszystko wypadło bardzo ładnie.
Każdy z uczestników otrzymał ręcznie robioną zakładkę do książki z nadniemeńskimi kwiatami.
To było bardzo trudne przedsięwzięcie, ponieważ „Nad Niemnem” nie jest łatwą do przeczytania i zrozumienia lekturą. Tym bardziej wielkie podziękowania dla wszystkich biorących udział, za odczytanie i nagranie filmu „Nadniemeńskie wspomnienia”.
Anna Marciszewska
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły